Adres:

- Liczba sal: 6 - w dwóch osobnych budynkach,

- Liczba wychowanków: 145,

- Liczba nauczycieli: 12,

- Personel pomocniczy: 15.

4. Dodatkowe informacje o przedszkolu

Miejskie Przedszkole Nr 5 w Żaganiu umiejscowione jest w centrum miasta. Budynek główny znajduje się w pobliżu miejskiego parku i Żagańskiego Pałacu Książęcego przy ulicy Wałowej 12. Jest to parterowy budynek, typowo przystosowany na potrzeby placówki przedszkolnej.

W budynku znajdują się:

- przestrzenne sale zabaw, szatnie, łazienki, WC dla każdej grupy wiekowej,

- sala gimnastyczna,

- pomieszczenia administracyjne,

- pomieszczenia kuchni z magazynami żywnościowymi,

- pomieszczenia gospodarcze.

Przedszkole posiada także dwa place zabaw, osobno dla dzieci młodszych i starszych.

W drugim budynku przy ul. Piłsudskiego 16 funkcjonują dwie grupy dzieci: 3,4 – latków oraz 5,6 – latków. <!--[endif]-->

Miejskie Przedszkole Nr 5 jest placówką publiczną:

- prowadzi nieodpłatną działalność wychowawczo - dydaktyczną w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego,

- dokonuje rekrutacji dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,

- zatrudnia nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.

Miejskie Przedszkole Nr 5 w Żaganiu czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 630 do 1600 lub do 1830 na specjalne życzenie rodziców. Zajęcia prowadzone są pod kierunkiem nauczycieli a podejmowane są z inicjatywy dzieci. Przedszkole proponuje swoim klientom nieodpłatne zajęcia dodatkowe: terapię logopedyczną, zajęcia muzyczno - ruchowe, język angielski, warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców, taniec integracyjny. Dbamy o zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne dziecka, ekologiczny styl życia

i bezpieczeństwo dzieci. Praca naszego przedszkola oparta jest na indywidualnym rozpoznawaniu potrzeb

i umiejętności każdego dziecka przy ścisłej współpracy z jego rodziną.

Każda z grup pracuje w oparciu o wybrany przez nauczyciela, zaopiniowany przez rodziców oraz dopuszczony do użytku wewnętrznego program pracy. Szczegółowe zasady funkcjonowania placówki określa na bieżąco aktualizowany Statut Przedszkola oraz powiązane z nim regulaminy. Nasi absolwenci odnoszą liczne sukcesy w nauce w szkole. Priorytetami pracy placówki jest idea wychowania dziecka przez sztukę przy ścisłej współpracy i współdziałaniu z rodziną naszych przedszkolaków. Efektem tych działań są liczne nagrody w konkursach na forum regionu i kraju, m.in. w roku szkolnym 2013/2014: I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Grup Jasełkowych i Kolędniczych i nominacja do przeglądu wojewódzkiego – wyróżnienie na Przeglądzie Wojewódzkim, I miejsce w miejskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Żaganiu w kategorii „Zespoły”, I miejsce w Miejskim Festiwalu Piosenki w Żaganiu w kategorii „Zespoły”, I i III miejsce w kategorii „Soliści” i nominacja do Przeglądu Powiatowego w Iłowej, na którym solistka i zespoły otrzymali wyróżnienie. Kadra pedagogiczna naszego przedszkola jest autorem licznych innowacji pedagogicznych i programów autorskich. Rodzice wspaniale orientują się w specyfice pracy przedszkola, są razem z dziećmi i nauczycielami kreatorami przedszkolnego życia.

Przedszkole dba o swój wizerunek na forum miasta Żagania. Współpracujemy z takimi instytucjami lokalnymi jak: PCK, Sanepid, Policja, Straż Pożarna, Nadleśnictwo Żagań, Urząd Miasta, Żagański Pałac Kultury, Poradnia Psychologiczno — Pedagogiczna, Szkoły Podstawowe, Ośrodek Pomocy Społecznej. Placówka bierze aktywny udział w konkursach i imprezach organizowanych przez władze oświatowe, opiekuńcze i inne organizacje (Jarmark Michała, konkursy tematycznie związane ze świętami, Powiatowy Piknik Zdrowia, Wigilia dla Miasta, Miejska Majówka, Tydzień Seniora i inne).

Działalność przedszkola wspomaga Rada Rodziców, która czynnie uczestniczy w życiu przedszkola. Bierze udział w pozyskiwaniu sponsorów a także włączaniu wszystkich rodziców do współdziałania i pomocy ma rzecz placówki. Aktywni rodzice na koniec roku szkolnego nagradzani są dyplomem „Przyjaciela Przedszkola”. Przedszkole dba o podnoszenie jakości swojej pracy. W roku szkolnym 2013/2014 i I połowie roku 2014/2015 otrzymaliśmy następujące ogólnopolskie certyfikaty: Certyfikat potwierdzający przyznanie Tytułu Kubusiowi Przyjaciele Natury, Certyfikat Europejskiej Jakości Wychowania Przedszkolnego, Certyfikat Szlachetnej Paczki, Certyfikat udziału w akcji Mamo, Tato wolę wodę, Certyfikat akcji Radosne Przedszkole, Certyfikat akcji Bezpieczne dziecko – bezpieczne przedszkole. Nauczyciele są otwarci na wszelkie zmiany w edukacji podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe i tym samym doskonaląc swój warsztat pracy. Wspomagamy i wspieramy rozwój każdego dziecka obierając najkorzystniejszą dla niego ścieżkę edukacyjną.

Przedszkole cieszy się bardzo dobrą opinią wśród rodziców, społeczności i władz lokalnych. Opracowane logo, strona internetowa (www.przedszkole5.zagan.pl), żywa maskotka Misia Uszatka skutecznie promują wizerunek placówki w środowisku i mediach.

Wielkim wyróżnieniem dla przedszkola są nadane przez Ministra Edukacji Narodowej i Lubuskiego Kuratora Oświaty tytuły:

- Szkoła Odkrywców Talentów – 2011 r.

- Przedszkole Dobrze Przygotowujące do Szkoły – 2012 r.